CA2016 Univision Broadcast Schedule Released
Advertisement

Univision, the official Spanish-language television partner for Copa America Centenario, announced its broadcast schedule for this summer’s historic tournament on Tuesday morning.

Univision Deportes Network will show the entire tournament slate of 32 matches, while over-the-air coverage will be simulcast on either Univision (18 games) and UniMas (15 games).

The tournament opener between the United States and Colombia will be covered across all three Univision networks, with all games having a minimum of two hours of live pre and post-game coverage.

Check out the full breakdown of Univision’s Copa America Centenario Broadcast Schedule below:

All times ET.

GROUP A
June 3 in Santa Clara, California
USA vs. Colombia, 9 pm Univision/UniMas/UDN
June 4 in Orlando, Florida
Costa Rica vs. Paraguay, 4:30 pm, Univision/UDN
June 7 in Chicago
USA vs. Costa Rica, 7:30 pm, UniMas/UDN
June 7 in Pasadena, California
Colombia vs. Paraguay, 10 pm, UniMas/UDN
June 11 in Philadelphia
USA vs. Paraguay, 6:30 pm, Univision/UDN
June 11 in Houston
Colombia vs. Costa Rica, 9 pm, Univision/UDN

GROUP B
June 4 in Seattle
Haiti vs. Peru, 7 pm, Univision/UDN
June 4 in Pasadena, California
Brazil vs. Ecuador, 9:30 pm, Univision/UDN
June 8 in Orlando, Florida

Brazil vs. Haiti, 7 pm, UniMas/UDN
June 8 in Glendale, Arizona
Ecuador vs. Peru, 9:30 pm, UniMas/UDN
June 12 in East Rutherford, New Jersey
Ecuador vs. Haiti, 6 pm, Univision/UDN
June 12 in Foxborough, Massachusetts
Brazil vs. Peru, 8:30 pm, Univision/UDN

GROUP C
June 5 in Chicago
Jamaica vs. Venezuela, 4:30 pm, Univision/UDN
June 5 in Glendale, Arizona
Mexico vs. Uruguay, 7:30 pm, Univision/UDN
June 9 in Philadelphia
Uruguay vs. Venezuela,7 pm, UniMas/UDN
June 9in Pasadena, California
Mexico vs. Jamaica, 9:30 pm, Univision/UDN
June 13 in Houston
Mexico vs. Venezuela,7:30 pm, Univision/UDN
June 13 in Santa Clara,California
Uruguay vs. Jamaica, 10 pm, UniMas/UDN 

GROUP D
June 6 in Orlando, Florida

Panama vs. Bolivia, 7 pm, UniMas/UDN
June 6 in Santa Clara, California
Argentina vs. Chile, 9:30 pm, UniMas/UDN
June 10 in Foxborough, Massachusetts

Chile vs. Bolivia, 6:30 pm, UniMas/UDN
June 10 in Chicago, Illinois
Argentina vs. Panama, 9 pm, UniMas/UDN
June 14 in Philadelphia

Chile vs. Panama, 7:30 pm, UniMas/UDN
June 14 in Seattle
Argentina vs. Bolivia, 10 pm, UniMas/UDN

QUARTERFINALS
June 16 in Seattle

Game 1: 1A vs. 2B, 9 pm, UniMas/UDN
June 17 in East Rutherford, New Jersey
Game 2: 1B vs. 2A, 7:30 pm, UniMas/UDN
June 18 in Foxborough, Massachusetts
Game 4: 1D vs. 2C, 6:30 pm, Univision/UDN
June 18 in Santa Clara, California
Game 3: 1C vs. 2D, 9:30 pm, Univision/UDN

SEMIFINALS
June 21 in Houston

Game 5: Game 1 winner vs. Game 4 winner, 8:30 pm, Univision/UDN
June 22 in Chicago
Game 6: Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 pm, Univision/UDN

THIRD-PLACE GAME
June 25 in Glendale, Arizona
Game 5 loser vs. Game 6 loser, 7:30 pm, Univision/UDN

FINAL
June 26 in East Rutherford, New Jersey

Game 5 winner vs. Game 6 winner, 7:30 pm, Univision/UDN