Draw Determines Groups and Schedule for the Central American Cup Panama 2017
Advertisement
CONCACAF executives and members of UNCAF during the draw for Copa Centroamericana 2017 held in Panama City, Panama.
 
Guatemala City, Guatemala (Tuesday, October 25, 2016) – The Central America Football Union (UNCAF) today conducted the draw for the Central American Cup Panama 2017, at the Hotel Sortis in Panama City, Panama. 
 
The draw, which determined the groups and match schedule for the tournament that kicks off on January 13 of next year, in Panama City, was opened with welcoming remarks from CONCACAF President Victor Montagliani.  
Tournament host Panama was seeded into Group A, and will face Honduras, Nicaragua and Belize. In Group B, defending champion Costa Rica was joined by Guatemala and El Salvador.

The Rommel Fernandez Stadium will host to all tournament matches.

The four semifinalists of the 2017 Central American Cup will qualify directly to the CONCACAF Gold Cup 2017. The fifth-place team will participate in a playoff series against the fifth-place team of the 2017 Caribbean Cup, to determine the final qualified team for next summer’s CONCACAF Gold Cup.

For the draw, Panama and Costa Rica were seeded as the heads of Group A and Group B, respectively.
Belize and Nicaragua were drawn from Pot 1 into Group A, while El Salvador, Guatemala and Honduras were placed in Pot 2. Pots 3 and 4 were used to drawn the positions in the groups. 

Central American Cup Panama 2017 Groups
Group A

Panamá
Honduras
Nicaragua
Belize

Group B
Costa Rica
Guatemala
El Salvador

Central American Cup Panama 2017 Schedule
Friday, January 13, 2017
16:00 Honduras vs Nicaragua
18:30 Costa Rica vs Guatemala
21:00 Panama vs Belize

Sunday, January 15, 2017
13:00 Belize vs Honduras
15:30 Guatemala vs El Salvador
18:00 Panama vs Nicaragua

Tuesday, January 17, 2017
16:00 Nicaragua vs Belize
18:30 El Salvador vs Costa Rica
21:00 Panama vs Honduras

Friday, January 20, 2017
16:00 3A vs 3B
18:30 1B vs 2A
21:00 1A vs 2B

Sunday, January 22, 2017
13:00 Loser Match #11 vs Loser Match #12 – Third Place
16:00 Winner Match #11 vs Winner Match #12 – Final