• Thursday Jul 17, 2014

    Caribbean U-20 qualifying resumes Friday

    Action from the Caribbean Under-20 qualifier between visiting Antigua & Barbuda and the Dominican  Republic (white jersey) on June 25, 2014, at the Estadio Panamericano in San Cristobal. (Photo courtesy of Federación Dominicana de Fútbol)

    KINGSTON, Jamaica – First round play in the Caribbean Football Union (CFU) Men’s Under-20 qualifying tournament for the next CONCACAF Under-20 Championship will resume Friday, when Group 3 and Group 4 kick off in Haiti and Aruba, respectively.

    See schedule below.

    Cuba and the Dominican Republic have already earned advancement after winning their groups last month.  They will join host Trinidad & Tobago in the Caribbean’s final round, September 12-19, 2014.  There, the region’s representatives for the CONCACAF event will be determined.

    The next FIFA U-20 World Cup will be held in New Zealand, May 30-June 20, 2015.

    2014 CARIBBEAN FOOTBALL UNION UNDER-20 QUALIFYING

    June 25 – September 19, 2014

    FIRST ROUND

    GROUP 1 (at Havana, Cuba – Estadio Pedro Marrero)

    Results

    Wednesday – June 25, 2014

    Barbados 1, Martinique 1

    Goals:  Sebastian Hunte 52’ ---- Frederic Sellaye 5’

    Cuba 1, St. Vincent & the Grenadines 1

    Goals:  Frank Lopez 46’ ---- Vasbert Ledger 90’+1

    Friday – June 27, 2014

    Martinique 2, St. Vincent & the Grenadines 1

    Goals:  Dimitri Defrel 10’, Axel Thimon 35’ ---- Morelli Solomon 80’

    Cuba 2, Barbados 2

    Goals:  Frank Lopez 46’, 90’+2 ---- Shaquille Boyce 43’, 55’ pen

     Sunday – June 29, 2014

    St. Vincent & the Grenadines 0, Barbados 0

    Goals:  none

    Cuba 3, Martinique 1

    Goals:  Frank Lopez 39’, 61’; Brian Rosales 85’ ---- Axel Thimon 90’

    Table 

    Team  GP  W  D  L  GF  GA  P
     Cuba  1  2  4  5
     Martinique  3  1  1  1  4  5  4
     Barbados  3  0  3  3  3  3
     St. Vincent & the Grenadines    3  2  2  2

     

    GROUP 2 (at San Cristobal, Dominican Republic – Estadio Panamericano)

    Results

    Wednesday – June 25, 2014

    Guadeloupe 3, Bermuda 4

    Goals:  Edwing Malpon 16’, 84’; Anthony Antoine 74’ ---- Jaz Ratteray-Smith 17’; Rai Simons 40’, 59’, 65’

     Dominican Republic 0, Antigua & Barbuda 3

    Goals:  Tevaughn Harriette 15’, 76’; Javorn Stevens 63’

    Friday – June 27, 2014

    Antigua & Barbuda 0, Guadeloupe 1

    Goals:  Mavrick Annerose 83’

    Dominican Republic 2, Bermuda 0

    Goals:  Aneury Feliz 7’, Luis Miguel Quesada 90’+4

    Sunday – June 29, 2014

    Bermuda 0, Antigua & Barbuda 0

    Goals: none

    Dominican Republic 1, Guadeloupe 0

    Goals:  Jose Puello 39’

    Table 

    Team  GP  W  D  L  GF  GA  P
     Dominican Republic
     Antigua & Barbuda    1
     Bermuda  3  1  4
     Guadeloupe  3  1  0  2

     

    GROUP 3 (at Port-au-Prince, Haiti – Stade Sylvio Cator)

    Schedule

    Friday – July 18, 2014

    Suriname v St. Lucia

    Haiti v Turks & Caicos Islands

    Sunday – July 20, 2014

    Turks & Caicos Islands v Suriname

    Haiti v St. Lucia

    Tuesday – July 22, 2014

    St. Lucia v Turks & Caicos Islands

    Haiti v Suriname

    GROUP 4 (at Oranjestad, Aruba – Complejo Guillermo Prospero Trinidad)

    Schedule

    Friday – July 18, 2014

    Dominica v Grenada

    Sunday – July 20, 2014

    Aruba v Dominica

    Tuesday – July 22, 2014

    Aruba v Grenada

    GROUP 5 (at Curacao)

    Schedule

    Wednesday – July 30, 2014

    Cayman Islands v St. Kitts & Nevis

    Curacao v Anguilla

    Friday – August 1, 2014

    St. Kitts & Nevis v Anguilla

    Curacao v Cayman Islands

    Sunday – August 3, 2014

    Anguilla v Cayman Islands

    Curacao v St. Kitts & Nevis

    FINAL ROUND (at Trinidad & Tobago)

    Group A Schedule

    Friday – September 12, 2014

    Group 5 winner v Cuba

    2nd best runner-up v Group 4 winner

    Sunday – September 14, 2014

    Group 4 winner v Group 5 winner

    Cuba v 2nd best runner-up

    Tuesday – September 16, 2014

    Cuba v Group 4 winner

    2nd best runner-up v Group 5 winner

    Group B Schedule

    Saturday – September 13, 2014

    Group 3 winner v Dominican Republic

    Trinidad & Tobago v Best runner-up

    Monday – September 15, 2014

    Best runner-up v Group 3 winner

    Trinidad & Tobago v Dominican Republic

    Wednesday – September 17, 2014

    Dominican Republic v Best runner-up

    Trinidad & Tobago v Group 3 winner

    Match for Third Place

    Friday – September 19, 2014

    Group A runner-up v Group B runner-up

    Final

    Friday – September 19, 2014

    Group A winner v Group B winner

     

  • Champions League



RELATED NEWS YOU'LL LIKE

2013 CONCACAF Gold Cup Quarterfinals Set

The Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football (CONCACAF) announced today the official pairings and kick-off times of Quarterfinal matches in the 2013 CONCACAF Gold Cup.

2014 UNCAF Copa Centroamericana update

The Union of Central American Football (UNCAF) revealed Wednesday that the next UNCAF Copa Centroamericana

Gold Cup groups, schedule unveiled

Tickets go on sale Thursday, March 21 at 10 a.m. local time in all markets

Final 2013 Gold Cup rosters revealed

CONCACAF unveiled today the final rosters submitted by the National Teams participating in the 2013 CONCACAF Gold Cup.

Mexico vs Panama Highlights

Mexico v Panama Highlights